רוח ערב
פסיכואנליזה, תרבות וגוף. תכנית להתפתחות נפשית.

רוח ערב היא תוכנית לימוד במתכונת בית מדרשית לצעירים בירושלים. משתתפי התוכנית לומדים בקבוצה אינטימית במשך אחה"צ אחד בשבוע תכנים הקשורים בנפש האדם ממספר נקודות מבט: פסיכואנליטית, תרבותית (קולנוע, ספרות, פילוסופיה, דתות) והתנסותית גופנית (יוגה, תנועה מדיטציה ועוד). התוכנית מורכבת מ-12 מפגשים שבועיים.

למי התכנית מתאימה?

כ-15 צעירות וצעירים, מתעניינים בנפש האדם, בפסיכולוגיה, בתרבות ובגוף. לא נדרש ידע מוקדם אך כן אוריינטציה לעולמות התוכן ונכונות ללמוד בקבוצה.

איפה?

התכנית מתקיימת במקום נגיש במרכז העיר שאליו גישה נוחה ברגל ובתחבורה ציבורית מכל חלקי העיר.

תנאי קבלה

על מנת לאפשר תהליך למידה קבוצתי באווירה אינטימית ומפרה מספר המקומות בתכנית מוגבל. הקבלה מותנית בראיון אישי ותשלום דמי מקדמה המבטיחים את מקומכם בתכנית.

מידע חשוב

ימי שני בערב למשך 12 שבועות.  מפגש של כארבע וחצי שעות בין השעות 18:00-22:30. המפגש מורכב משתי משבצות של שעה וחצי, משבצת של שעה והפסקות ביניהן. 
 
המחזור הקרוב ייפתח ב-18 באוקטובר 2021.

טעימה מהתוכן בתוכנית 'רוח ערב'

המסורת הפסיכואנליטית אוצרת בתוכה עושר עצום של כתבים, רובם קשים לקריאה ולכן לא נגישים. זהו מצב מצער, מכיוון שאותם טקסטים מציעים רעיונות יצירתיים ועמוקים ביחס לשאלות הרלוונטיות גם בימנו אנו – מהו האושר והיכן הוא נמצא, מה גורם לאנשים לפעול כפי שהם פועלים, מהי נשמה ומה הקשר שלה לגוף, ומה הקשר בין העבר להווה ולעתיד, בין הפנימי לחיצוני ובין היחיד לחברה.


למרות הרלוונטיות של אוצרות תרבות אלו לחיים של כולנו, ולאפשרות לצמיחה והתפתחות שהם מחזיקים, ההזמנה להעמיק בהם ניתנת רק למיעוט קטן – אנשי טיפול, בשלב מאוחר יחסית של התפתחותם המקצועית. כך, גם מי שמתעניין ברעיונות אלו, מוצא עצמו מוזמן אליהם רק אחרי שנים רבות של חיפוש ועניין. בלמידה בית מדרשית מונחית נבקש להנגיש את הטקסטים של זיגמונד פרויד, מלאני קליין ודונלד וויניקוט , על הרעיונות המיטיבים שבהם, לאוכלוסיות רחבות בהרבה. לדעתנו, שימוש ברעיונותיהם, בתוך קבוצת לימוד מעמיקה ואהדת, מאפשר עיסוק בנפש באופן מעצים, מפרה ומרפא.

נתחיל בניסיון להבין אילו שאלות מעניינות אותנו ואיפה, לרוב, אנחנו מחפשים להן תשובות. האם עבודה נפשית מוגבלת למרחבים מסוימים או שהיא עשויה להתרחש בכל מסגרת? ננסה להבין למי מותר להגיד מה ומדוע. 

נתבונן יחדיו ביצירות מעולמות הקולנוע, הספרות, הפילוסופיה, ההגות הדתית והאמנות. נבקש ללמוד מהן על הדרך שבה פועלת הנפש שלנו, על כוחות חיצוניים ופנימיים שמעצבים את חיינו ועל הדמיון המעניין בין דפוסים שאנחנו מוצאים בפנים ומחוץ.  

במהלך המפגשים יעמדו לנגד עינינו שני קווי מחשבה: האחד, עיסוק בתמה הספציפית של אותו מפגש, והשני, היכולת של כלים שונים לתארה באופן מדויק, מרחיב ומעודד התפתחות.

 פרויד אמר: "בכל מקום אליו הגעתי, מצאתי משורר לפניי". אבל אולי דווקא היטיב להסביר הרמב"ם כשאמר: "שמע את האמת ממי שאמרה".

החיפוש אחר הנפש אינו מתחיל עם הפסיכואנליזה, ואינו מתמצה ביצירה התרבותית המערבית. מאז ומעולם, חיפשו בני האדם הנחיה טובה בנתיביה של הנפש, ודרכים לזמן את ההתרחשות הנפשית המשמעותית, שפעמים רבות נדירה היא. במהלך כל מפגש, ננטוש לפרקים את הלימוד העיוני, ונתנסה בדרכים שונות לשמוע את הנפש, באופן אישי וקבוצתי. בעזרת מדיטציה, יוגה, תנועה ואימפרוביזציה, קול ופסיכותרפיה גופנית, נעמיק באופנים מגוונים את הכרתנו האינטימית עם החוויה הנפשית, וכל זאת, תוך מאמץ לאחוז בחוט המקשר בין התיאורטי, התרבותי, והאישי. בעינינו, זוהי הזדמנות להתנסות ולהיוודע לאופניות התפתחות שונות, בכדי להעשיר עוד יותר את אפשרויות הצמיחה הנפשית שאנו מקווים לטפח.

בוגרים מספרים​

רוצה לשמוע עוד?